Як ми говорили про прозорість та підзвітність влади у місті Полтава

09 квітня 2025 року ГО “Кременчуцький антикорупційний центр” у місті Полтава проведено Тренінг “Жінки і дівчата: війна і відновлення. Прозорість і підзвітність влади”.

Оксана ГУЙДА, голова громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» виступила на початку тренінгу, розповіла про цілі та завдання проєкту.

Про законодавчі ініціативи Верховної ради України в контексті прозорості та підзвітності влади говорила Народна депутатка України Інна СОВСУН.

Практичну частину тренінгу провів Олександр ГУЙДА, помічник-консультант народного депутата України.

Важливим принципом демократичного управління –  є прозорість функціонування органів місцевого самоврядування (далі – ОМС), що в свою чергу передбачає відкритість та доступність до інформації про їх управлінські процеси, дії та рішення. Практичне впровадження цього принципу полягає у наступному:

  • 1) процедури прийняття та ухвалення рішень ОМС повинні бути прозорими та відкритими, що досягається шляхом впровадження відкритих форм організації та проведення заходів, звітування, публічних обговорень, що має кінцевою метою врахування інтересів громадськості у режимі реального часу;
  • 2) інформація про діяльність ОМС (проєкти рішень, засідання,  прийняті рішення, розпорядження, бюджети, звіти тощо) регулярно оприлюднюється і доступна для громадськості через оголошення у ЗМІ, офіційні веб-сайти, а також інші канали комунікації з громадянами;
  • 3) окремим випадком відкритості інформації про діяльність ОМС є відкритість інформації про фінансові потоки, що структуруються через місцеві бюджети за джерелами доходів та напрямками витрат і деталізуються у бюджетних розписах головних розпорядників коштів за відповідною класифікацією; це дозволяє громадськості контролювати використання публічних коштів та виявляти можливі випадки службової недбалості та корупції посадових осіб;
  • 4) забезпечення відкритого доступу до інформації про їх діяльність вимагає від ОМС створення відповідних інформаційних систем (електронні реєстри, бази даних, портали тощо);
  • 5) взаємодія ОМС з громадськістю полягає забезпеченні можливості звернення громадян з питань та проблем, що делеговані цим органам, оперативному реагуванні на запити та пропозиції громадян, тобто в активній та результативній співпраці цих сторін.
  • 6) ОМС при ухваленні власних рішень мають враховувати думку громадськості через різні форми прямої демократії: розгляд петицій, проведення громадських обговорень та консультацій з мешканцями щодо важливих питань, що стосуються їх інтересів та потреб та інше, –  це забезпечує високий рівень легітимності влади.

Яскравим та корисним продовженням тренінгу був психологічний блок: “Соціоемоційний стан жінок та дівчат під час війни. Як зберегти себе?” Олена НЕСТЕРОВА, психологиня проєкту, нагадала присутнім, що дбати про себе – це наш обов’язок.

Закінчилося все жвавим спілкуванням за кавою: запитання, відповіді, побажання та нові ідеї.

Присутні зазначали, що “прозорість та відкритість у діяльності місцевої влади є важливими складовими сучасного демократичного управління, що сприяють підвищенню довіри громадськості до владних органів та забезпечує ефективне та відповідальне управління на місцевому рівні, але потрібно вміти користуватися всіма наявними можливостями”.

Проєкт РУХ #ЖінкиВідроджуютьУкраїну реалізується силами ГО “Кременчуцький антикорупційний центр” в 2025 році за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні.